Online chat users: dabija

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Atitudine!!!
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
glontzu
Guest

PostPosted: Wed Jan 19, 2011 5:40 pm    Post subject: Reply with quote

AC Sniper wrote:
off-topic: dar apropo glontzu,tu de ce esti asa de fericit ,parca erai plecat in State din cate mi-aduc aminte ce-mi spuneai??? Confused

am fost dar m-am intors...doar nu vrei sa stau o viata acolo Very Happy

valimarele daca pretul se regleaza in functie de piata atunci pretul unui litru de benzina la americani ar trebui sa fie de 10 ori cat la noi, avand in vedere ca un american consuma de 10 ori mai multa benzina decat un roman. corect ? sau nu am inteles eu ce vrei tu sa spui?
Back to top
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Jan 19, 2011 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

Chestia cu cerere si oferta inversa este valabila doar in RO. Cand un produs se vinde foarte bine, se creste pretul. Ca sa creasca si profitul.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
wolf
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Wed Jan 19, 2011 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

slyder wrote:
Chestia cu cerere si oferta inversa este valabila doar in RO. Cand un produs se vinde foarte bine, se creste pretul. Ca sa creasca si profitul.

Nu e valabil doar in RO stai linistit un exemplu concret este
cum a facut rusul cu EDgun la scumpit de la 1200la 1500$ deoarece i-si permite cererea fiind foarte mare
RoadRunner
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

slyder wrote:

Din pacate traim in tara in care traim, si santem oamenii obisnuiti sa dea din gura si atat. Sant curios cati dintre cei care merg zilnic cu masina personala si care ar putea folosi transportul in comun ar accepta un boicot total (exceptand situatiile de urgenta) a benzinariilor? Si aici ma refer la toate benzinariile, nu doar cele ale unei singure firme.
\

Asta ar fi singura solutie pentru a putea protesta cu oarecare efect.
Indiferent la ce benzinarie alimentam,sa nu uitam ca cele mai multe rafinarii apartin tot grupului OMV-Petrom,deci tot la ei ajunge profitul,chiar daca motorina o vinde o statie Mol sau Agip.
Chestia mai dureroasa este pentru noi renuntarea la masina total.Cind durerea din portofel va fi mai mare,vom renunta si la masina,si la casa,si la viata....
Guest

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 4:49 pm    Post subject: Reply with quote

azi am vb cu cineva care are o firma de transport destul de mare in judet si a spus ca nu mai cumpara de la petrom combustibil si a spus ca nu e singurul .
in afara de petrom majoritatea benzinariilor aduc combustibil din afara tarii.
Back to top
AC Sniper
.50 Member
.50 Member

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

RoadRunner wrote:

Chestia mai dureroasa este pentru noi renuntarea la masina total.Cind durerea din portofel va fi mai mare,vom renunta si la masina,si la casa,si la viata....

Asta e daca romanii si-au cumparat mai multe masini decat arme Twisted Evil Twisted Evil Arma iti apara si portofelul,si masina,si casa si nu in ultimul rand si stilul de viata.V-au luat armele acum va iau si masinile Laughing Laughing
valimarele
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 6:38 pm    Post subject: Reply with quote

o sa incerc sa nu mai cumpar de la petrom cu toate ca nu vreau sa-mi bulesc motorul.stiti ce benzinarii ar mai fi bune?!
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

glontzu wrote:
azi am vb cu cineva care are o firma de transport destul de mare in judet si a spus ca nu mai cumpara de la petrom combustibil si a spus ca nu e singurul .

Petrom, Rompetrol, OMV, toate (sau aproape toate) benzinariile individuale, chiar si MOL iau carburanti de la aceleasi surse, putin se mai aduce de afara. Asta mi-a spus-o cineva implicat in comertul cu combustibili. Cel mai mult aduce de afara MOL, dar nu mai mult de 60-70%. Cel putin asa ceva mi-a spus respectiva persoana.
ct78bev
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Fri Jan 21, 2011 8:15 pm    Post subject: Reply with quote

slyder wrote:
glontzu wrote:

Petrom, Rompetrol, OMV, toate (sau aproape toate) benzinariile individuale, chiar si MOL iau carburanti de la aceleasi surse, putin se mai aduce de afara. Asta mi-a spus-o cineva implicat in comertul cu combustibili. Cel mai mult aduce de afara MOL, dar nu mai mult de 60-70%. Cel putin asa ceva mi-a spus respectiva persoana.

Rompetrol isi rafineaza singur produsele are rafinarie la Navodari si 2 mai mici la Ploiesti .desigur formeaza cartel cu Petrom pentru a avea preturi apropiate desi ar trebui sa fie concurenti.Grupul de firme Rompetrol era pana nu demult proprietatea lui Patriciu acum fiind la conducere Kazaci

Zoraki Hp-01 Long 5.5 ....... FOR SALE
Back to top
View user's profile Send private message
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Mon Mar 07, 2011 7:42 pm    Post subject: Reply with quote

deoarece vad ca topicul acesta sa răcit pun si eu un link aici ,dacă vreți sa dați o mana de ajutor aruncați un ochi aici : http://www.alternativetm.ro/47/624/nu-vrem-garduri-pe-munte

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
RoadRunner
.223 Member
.223 Member

PostPosted: Wed Mar 09, 2011 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Se pare ca revine in actualitate problema preturilor la carburanti.
Ce avem de facut,in afara de a emigra in masa??
Ultimul sa stinga lumina...
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Off Topic All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum