Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Surprize si proiecte viitoare (locatie Texas, USA)

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dtdpuu
Visitor
Visitor

PostPosted: Fri Feb 04, 2011 7:40 pm    Post subject: Surprize si proiecte viitoare (locatie Texas, USA) Reply with quote

Am inceput sa merg in fiecare weekend la coltzishorul cu veveritze. Uneori stau ore intregi ascuns si nu vad nimic, dar vremea e frumoasa, computerul are baterie de cursa lunga...si timpul trece in natura la aer curat. Hmm ciudata combinatie, de vinatoare urbana. Stau ascuns intr-o casa in constructie cu padurea in spate si zgomotele ei, dar dupa ce ma satur de privit, deschid computerul, si bineinteles ma uit la arme....si apoi iar il inchid, sau ma mut la alta casa unde mi se pare ca ar fi ceva "miscare". Uneori vad cite o veveritza "departe" la cca 50m, dar daca incerc sa ma apropii de ea, de obicei se ascunde, sau fuge. Asa ca le astept pe traseul lor de "mers la masa", sau ce cred eu ca e traseu de mers la masa. Raza mea de actiune e de cca 20m si ...atit. Inainte de foc trebuie sa dau 10 pompe si sa fac asta fara sa sperii spioana prea tare. Proiectilul il pun dinainte pe teava, pentru ca e un intreg procedeu si e foarte migalos, ceva asemanator cu bagat atza in ac cind acul e intr-un paharel de tzuica.

Zilele trecute am avut din nou noroc de o stufoasa, a venit iute si grabita, sarind de la un copac la altul. Abia am apucat sa dau pompele necesare. Am ochit si am tras in putin timp, la vreo 15m. Am lovit-o in torace, probabil aproape de spinare, labutzele din spate i-au devenit disfunctionale. A ramas suspendata de craca cu labutele din fata si se balansa ca o gimnasta la parelele. Ok....repede repede...una, doua....cinci...sapte...zece pompe. Si acum micutzul plumbuletz de pus pe tzeava, cu grija migala si..frustrare. Veveritza inca se balansa dar vedeam ca o lasa puterile. Ok, am reusit, aveam o lovitura perfecta cum statea stufoasa atirnata. Ochit....si...surata cade in frunze. Am lasat-o citeva minute bune ca de, doar doar o avea decenta sa adoarma in liniste. Dupa citeva minute m-am ridicat din ascunzatoare, m-a vazut si a inceput sa se tarisca pe labutzele din fatza. M-am ghemuit din nou, am pompat, "bagat atza in ac" ochit in torace si poc. Acum veveverita era mai departe cu vreo 1.5m. Pentru o arma de foc 17 m nu e mult, dar balistica la mica mea pneumatica sa masoara in metri. Am lovit in plin si stufoasa s-a mai tirit un metru.....DUPA LOVITURA. Eh....veveritza asta era de-a dreptul capoasa. Nu ma puteam apropia de ea de teama sa nu o ia la sanatoasa si sa intre in cine stie ce gaura . Din nou pompe...proiectil pe tzeava ochit si ...poc. Am lovit din nou in plin torace, dar DUPA LOVITURA....din nou veverita a luat-o tirish. Deja era prea departe pentru gamaliile mele. Asa ca am asteptat...minute...minute ...minute. Ma uitam la ea prin luneta, era ascunsa sub frunze. Dupa o vreme m-am saturat de asteptat si m-am gindit ca doar veveritza asta n-o fi felina egipteana. Asa ca m-am apropiat de ea. M-a vazut si incet incet a incercat sa se tirasca dar nu mai putea. Am asjuns-o si m-am gindit sa ai aplic lovitura de gratzie...care trebuia sa fie in cap, pentru ca la torace nu mai aveam incredere. Am intors-o sa ma uit la lovituri si mi-am dat seama ca e ...inerta. In sfirsit natura si-a facut...efectul. Veveritza aceasta a avut surprinzator de multa vitalitate. Toate 3 loviturile in torace au fost in plin. Cu 3 lovituri in torace, paralizata de labutzele din spate a supravietzuit cca 15 minute. Celelalte care le-am lovit toate au murit in decurs de un minut cu o lovitura la torace. Ultima insa a fost surprinzatoare. E adevart ca 4.5 mm si vreo 10 jouli nu e multa energie dar totusi a luat 3 in plin. 4.5 mm relativ la marimea ei, e totusi o gaura mare. Oare citi mistreti ar rezista la 3 brenecke si sa mai traisca inca 15 minute...Hmmm, am tot citit ca veveritzele sint rezistente la foc..dar totusi, parca pina nu ti se intimpla ti-e nu crezi ca e chiar asa, mai ales ca precendetele au renntzat la miscare in "timp standard".

O a doua surpriza am avut dupa vreo cite zile. Era noapte si ma intorceam acasa. Am vazut de la distanta un iepure care statea nemiscat. L-am vazut de mai multe ori..dar acum m-am hotarit sa ii pun gind rau. Am oprit pe marginea drumului dar il aveam in lumina laterala de la faruri. Am pompat, pus proiectil, am iesit din masina pe partea opusa, ochit, cam in intunerec, si...poc. Am crezut ca bunny o sa fuga un pic si apoi se va opri pentru a doua lovitura. Deja incepusem prima pompa...dar s-a inclinat pe o parte si a inceput sa dea din picioarele din spate si in cca 10-20 de secunde...era nemiscat. Distanta era tot de vreo 15m. Dupa experienta cu veveritza incapatzinata nu mi-a venit sa cred ce s-a intimplat cu buggsy. Iepurele e mult mai mare, dar surprinzator de slab la foc. N-am vazut gaura de intrare si nici de iesire. Hmm, veveritzele le pot da lectii de supravietuire la iepuri.

Ah...da intr-un din zile a venit si o cioara atletica in bataie. Si n-am iertat-o. Insa desi lovitura a fost de aproape, spre deosebire de alte ciori si asta a avut ideea sa isi ia zborul. Si a zburat vreo 40m dupa care a picat, si dupa citeva tumbe...la sol..gata si ea. Au venit citeva surate de ale ei la inmormintare..dar erau prea departe pentru suflatoarea mea.

Ce mai, zilele astea ce ma asteptam sa moara rapid, n-a vrut, si ce am crezut ca s-ar putea sa aiba probleme...n-a avut. Concluzia pe care pot sa o trag e ca probabil energia e suficienta pentru animale mici (pina la iepuri mici), dar pentru cele prea mici (veveritze, pasari), proiectilul meu iese pe cealalta parte si se comporta ca un FMJ. In general la pasari "FMJ-ul" e ok totusi, insa la veveritze pot avea surprize. O sa testez alte proiectile cu cap balistic din plastic si care sper sa transfere mai multa energie in animale mici. Nu mai vreau ca proiectilul sa treaca prin ele. Pentru cele mai mari o sa continui sa favorizez penetratia si o sa pastrez proiectilele de acum, cel putin in arma asta.

Am inceput sa devin un pic prea limitat de distanta. E greu sa apropii veveritze la 20m fara sa ma simta. Se intimpla doar daca nu ma vad, practic stau ascuns si ele au treaba in zona. Uneori si asa stau si le vad la 40-50m, insa daca incerc sa ajung la ele….fug. Asadar ma bate gindul de alta arma. Ca si pina acum trebuie sa fie silent, dar sa aiba macar o energie de 30 jouli si sa fie in calibru 5.5 mm cel putin. Asadar am cumparat un Benjamin Trail XP NP (nitro piston), adica cu “arc” gazos din nitrogen.

Pe hirtie si dupa reviewuri arma arata foarte bine. Energie de cca 34 joules si viteze de 200 m/s in calibru 5.5 mm cu proiectile de 14-17 grains. De asemenea tzeava e cu amortizor, si pistonul cu nitrogen face mult mai putin zgomot decit un arc mecanic. In teorie era chiar ce trebuia ca sa ajung pe la 50m fara zgomot. Vine si cu o luneta bunicica, asadar 300 USD mai tirziu eram in poligon. Din ce am citit in reviewuri arma insa necesita o perioada destul de lunga de rodaj. Precizia e foarte buna dupa rodaj, dar pina atunci e execrabila. De asemenea din cauza reculului, arma necesita “un hold” sensibil si daca mutzi palma in alt loc nu mai ai aceeasi precizie. Totusi am luat-o sa o testez. Am pus cca 200 de focuri prin ea dar n-am vazut inbunatatzire….si recunosc ca mi-am pierdut rabdarea. Poate mai trebuia sa astept, sau poate ca mai tirziu o voi cumpara din nou si o sa trag macar 1000 de focuri ca sa ii realizez potentialul, dar pentru acum mi-am schimbat planurile. O sa iua un PCP (Precharged Pneumatic), adica o arma cu rezervor de aer, care trebuie incarcat (fie cu pompa fie din rezervor de scafandru, sau compresor) si rezerva e buna pentru un numar limitat de focuri. Deja am ales ce arma iau, dar … o iau intii si apoi vorbesc de ea. Din reviewuri e superba pentru un arma pneumatica. Bugetul insa e de cca 600 USD. In paralel cred ca o sa-I fac la RWS 350 un tuning sa faca mai putin zgomot, si arma cu CO2 trebuie reparata.. Eh…proiecte proiecte, trebuie doar timp, bani si rabdare.

CristianC
Back to top
View user's profile Send private message
MorpheusSs01
.22 Member
.22 Member

PostPosted: Fri Feb 04, 2011 10:39 pm    Post subject: Reply with quote

Salut! Nu stiu de ce dar am senzatia ca tocmai am citit cel mai bun post pe anul acesta! Un PCP ti-ar rezolva toate problemele ivite mai sus. Ai talent la scris! Cheers!
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum