Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Unde doriti sa ne intalnim?

This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Intalniri oficiale
View previous topic :: View next topic  

Unde doriti sa se tina intalnirea?
La amis la Piteshti
36%
 36%  [ 8 ]
La Joitza langa Bucureshti
63%
 63%  [ 14 ]
Total Votes : 22

Author Message
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Tue Aug 28, 2007 6:18 am    Post subject: Unde doriti sa ne intalnim? Reply with quote

Din motiv ca la Pitesti poligonul lui amis este un pic cam stramt iar poligonul de la Joita ne ofera un spatiu de desfasurare mai mare supun la vot locatia pt intalnirea noastra din septembrie (15-16 septembrie 2007). Rog pe cei care sau inscris (macar teoretic) pe lista participantilor sa voteze pt locatia intalnirii!

Last edited by eugen.netoiu on Thu Aug 30, 2007 9:04 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
gligorescu
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Tue Aug 28, 2007 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

ai vazut ambele locatii poti sa enumeri niste avantaje si dezavantaje ale lor
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 8:38 am    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa va spun ca eu nu vazusem parculetul de la Pitesti inainte sa-l propun ca loc pt intalnirea noastra generala si m-am luat ca si voi dupa poze, dupa spusele unora si dupa faptul ca acolo se tinuse intalnirea (in 2006) forumistilor vanatori si mai ales ca si anul acesta se tinea intalnirea pe 2007 la care m-am hotarat sa ma duc si eu (manat de dorinta de a trage cu arme de foc). Cu ocazia asta am vazut si am batut in lung si lat locatia si am cunoscut pe multi dintre forumistii vanatori in frunte cu amis. Oameni de toata isprava, prietenosi, pusi tot timpul pe glume, am cascat gura la povestile lor, am discutat de arme. Nu am reusit sa trag cu nici o arma de foc (din cauza timpului scurt pe care l-am avut la dispozitie) dar am plecat multumit.
Cat despre locatie pot spune ca pt ati petrece un sfarsit de saptamana, sa stai sa te odihnesti, sa mai faci cate ceva, sa mananci un gratarel, sa respiri aer curat toate acestea intr-un cadru natural aproape de vis (se poate vedea si din poze) si sa pleci acasa cu "bateriile incarcate" pt o noua saptamana e locul ideal! Acum sa nu va ganditi ca va rataciti prin desishuri de padure si ca aceasta proprietate este o suprafata extraordinar de mare!
Nu la fel pot spune de poligonul de acolo care este amenajat intre doua deluretze paralele de aproximativ 20m in panta iar biuta era realizata din pamant cu o gramada de anvelope uzate inaintea lui, anvelope din care, la cate alice vom trage sigur or sa ne vina in cap macar cateva. In caz ca vom merge la Pitesti sa va luati macar ochelari de soare! Pt vanatori nu e problema fiindca ei oricum trag peste biuta fiindca trag dupa talere ...
Pt ca apa de la ploi sa nu se scurga si sa faca balta intre cele 2 deluretz sau facut nishte shanturi de scurgere iar intre aceste santuri este teren plat de aproximativ 2-3m latime. Aceasta este portiunea unde se poate trage normal (din punctul nostru de vedere) adica poti trage din orice pozitie. Problema e ca pe acesti 2-3m nu pot trage decat 3 insi deodata. In panta (adica urcat pe panta dealului) nu poti trage decat din picioare si vei trage in jos cumva.
Lungimea de tragere de la intrare pana la biuta cred ca este 60m. Amis mia specificat la telefon ca dorinta lui expresa e sa tragem numai in acest poligon fiindca in restul locatiei exista tentatia de a folosi arma si normal ca se si pot produce incidente nedorite!
Una peste alta, parerea mea este ca nu avem loc de desfasurare! Repet ca peisajul e frumos, nu e imens dar suficient cat sa te simti bine si sa pleci acasa linistit! Loc pt corturi sunt cam pt 4-5 corturi.
La Joita e relief de campie, e loc de campat cu cortul avem loc de gratar, Carrfour, Metro, Brocostore, Praktiker etc sunt aproape de noi. Cine nu vrea la cort cred ca se gasesc ceva hoteluri/moteluri/pensiuni la iesirea din Bucureshti spre Pitesti. Cel mai important e ca e loc sa tragem toti!
Daca aveti comentarii, nelamurir, va astept cu ele aici! Cut cat ne lamurim de la inceput cu atat mai bine!
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa cum se vede din voturi, nu se poate hotara in acest mod unde sa fie tinuta intalnirea. Asa ca ii intreb pe cei care au fost si la celelalte intalniri cam in ce mod s-au timut. Daca ne intalnim mai mult sa ne cunoastem si sa povestim, atunci ar fi de preferat la Amis (din cauza peisajului, si nu numai). Dar daca se si trage mult, atunci ar fi de preferat la Joita. Vorba cuiva cu care am mai vorbit "doar nu om sta in camp sa ne bata soarele in cap pentru a povesti, iar in camp orice adiere se taransforma in vant". Asadar cum au decurs celelalte intalniri? Cam cat timp s-a tras si cat timp s-a stat la un pahar de vorba?
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 7:48 pm    Post subject: Reply with quote

Acum eu nu stiu ce sa spun, n-am fost la nici o locatie din cele pentru care se voteaza. De mers parca as merge la Pitesti, pentru ca daca tot ma deplasez la o locatie, macar sa fie intr-un loc mai pitoresc. Si din cate am vazut prin poze la Pitesti e super.
Back to top
View user's profile Send private message
defero
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

- si totusi daca se mai si trage, ... si daca o sa fim cel putin 25, ... si daca pe aliniament incap doar 3 insi ---- cam inghesuiala Laughing - eventual punem tintele prin pomi in jurul nostru.
- dupa poze trebuie sa recunosc ca este super la amis!
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 8:13 pm    Post subject: Reply with quote

Daca te referi la intalnirile noastra ale AC-ishtilor iti pot spune ca sa cam tras la toate intalnirile! Bineinteles ca dupamiaza am luat masa impreuna la un restaurant ceva ... in oras. La Baneasa la poligonul federatie romane de tir ne-am intalnit pe la 9 dimineatza si am plecat pe la 3 parca dar am fost limitati de faptul ca am platit doar 2-3 ore si am stat mai mult si nu am vrut sa intindem coarda! De fapt cam la fel sa intamplat mai la toate intalnirile referitor la timpul petrecut in standul de tragere. In toate poligoanele in care am fost am fost taxati pe ore nu pe zi lumina. Timpul trece cat ai clipi si la toata intalnirile nu am apucat sa trag cu toate armele din poligon, nu am facut toate testele pe care le vroiam sa le facem, la cronograf sa stat la coada si multe teste am uitat sa le facem (legate de viteza), etc. as fi vrut sa stau mai mult de vorba cu CristiV legat de "fluturasii" nostri tehnici - chiar l-am lasat un pic pe tuse fiindca trebuia sa inceapa concursul de FT iar eu nu imi verificasem arma sa vad "pe unde mai trage", as fi vrut sa trag cu toate airsofturile si nu am apucat astfel ca baietii de la airsoft au plecat mai devreme etc.. I sa vedeti ce mult timp se pierde si cu amenajatul poligonului, zona concursului de FT - aranjat standuri, amplasat tintele, facut traseul, facut tabelul cu participantii, tragerea la sorti a ordini de tragere a participantilor etc., zona de reglat armele si plinking, zona cronografului cu care ar trebui sa incepem tragerile (nu de alta dar de exemplu la Baneasa eu stiam ca arma are o viteza cu alicele cu care trageam dar in realitate arcul se slabise asa mult incat corectiile pe care eu le-am pus nu au avut niciun efect la distanta iar ultima alica trasa la plesneala a doborat ultima tinta).
Mai trebuie pus la socoteala ca mai trebuie sa si ne amenajam corturile, facut lista cu ce cumparam de la super marketuri de mancare, vazut cine se ocupa de gratare, etc.. De stat de vorba se sta in timp ce tragem ... explicam etc.... asta la capitolul tehnic Smile
La Pitesti avem logistica mai buna la capitolul masa, mancare, stat la vorba la masa in super natural si incatator. In schimb chiar nu stiu cum ne vom descurca cu restul ...
Mai trebuie luat in calcul ca nu toti pot veni la aceeasi ora si cei care vin mai tarziu poate vor sa isi regleze armele si sa si le masoare la cronograf iar micutul loc de tragere de la Pitesti nu stiu daca ne permite sa avem in acelasi timp si zona de reglat, zona de cronograf, plinking si field target in acelasi timp!
Mai ziceti si voi ceva ca altfel incep sa ma simt ca si cum forumul e plin de ... domnishoare! Very Happy Glumesc!!! Sper sa nu se supere nimeni!
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 8:31 pm    Post subject: Reply with quote

Am uitat multe sa mai zic de neajunsurile legate de timpul de tras ... in fine.
Acum suntem in situatia in care o sa avem zi lumina un poligon numai al nostru!
Ce facem? Incotro?
gligorescu
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

ar trebui sa ne vedem de 2 ori pe an ca o singura data e total insuficient,ar mai trebui sa stim cum e timpul ca daca e urit o sa stam doar la povesti
Back to top
CristiV
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Wed Aug 29, 2007 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

La Amis s-ar putea sa mai fie si probleme legate de bani/plati; din informatiile mele (are si Eugen o parte de "merit", pt. finetea sa, din cauza careia NU a pus problema) , anul trecut , vinatorii au platit ceva bani. Din punctul meu de vedere, la Amis ar fi nemaipomenit sa ne stringem in grupuri mici, de max. 6 tragatori, mult mai des decit la aceste la intilniri oficiale generale.
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Am vorbit si de bani cu amis si intr-un final a zis ca fiind prima noastra intalnire acolo lasa la latitudinea noastra cat sa dam ... acum ca am propus 20 RON de caciula ar cam trebui sa ne tinem de ei. Fara bani nu se poate la Piteshti.
La Joita ne primeste gratis dar ma gandesc ca macar 5 RON sa dam de fiecare ca shade rushine! Embarassed
Abea acum va spun de bani fiindca acum am aflat si eu ... "rezultatul negocierilor".
Apa, lumina si curent avem si la Joitza. Ce nu avem la Joita este o lada frigorifica sa ne tinem sucurile si carnea! Loc de parcare e mai mare la Piteshti decat la Joita.
Eu zic ca, acum ca stim mai multe despre Joitza si Piteshti, sa mai votam inca odata!
gligorescu
.300 Member
.300 Member

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 12:14 pm    Post subject: Reply with quote

daca se face la pitesti dal in colo pai ce ne tine in puf sa ne ia atitia bani cred ca 200 de mii e suficient de om,chestia e dam toti sau doar cine trage?
Back to top
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Thu Aug 30, 2007 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca dam 20 RON de caciula doar cei ce poseda arma! Sotiile, prietenii, etc. nu trebuie sa dea nimic.
eugen.netoiu
Site Moderator
Site Moderator

PostPosted: Tue Sep 04, 2007 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca rezultatul votului vorbeste de la sine! Sper numai sa avem parte de o vreme frumoasa ca sa reusim sa facem ce ne-am propus si ce ne mai trece prin cap sa facem la fata locului!

Deci NE INTALNIM LA JOITZA!
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Club Airguns Forum Index -> Intalniri oficiale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum