Online chat users: None

FAQ   Search   Memberlist   Usergroups   Register   Profile   Log in to check your private messages   Log in 

Legislatie "vanatoreasca"
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Sat Oct 28, 2006 6:04 pm    Post subject: Reply with quote

La noi esti considerat infractor din momentul in care te-ai prezentat la AEST pentru ati depune cererea pentru notificare. Asa ca asta e, depinde pe ce politisti pici.
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

deci:
pentru folosire arma AC in afara poligonului:???? ce se intampla???
unii zic nimic alti.....eu zic ca nimic(nu e arma de aparare)
daca tragi la cioara : amenda 5mil......25mil sau mititica?
imi explica cineva clar si mie?
eu oricum ies (la fel ca multi altii) la aer cu pusca --- tinta scoasa la imprimanta si cutia de bere scoasa de la rece Smile Very Happy Laughing
expeditii la ciori nu am facut
P.S.:am facut tir sportiv; armata ; copil nu sunt ; insurat ; etc
oare sunt atat de periculos incat sa fiu amendat???sau inchis???
Back to top
Cyrus12
Spam Guardian

PostPosted: Fri Nov 17, 2006 6:24 pm    Post subject: Reply with quote

Draga emy situati este asa confuza ca nimenea nu stie ce si cum .In lege scrie ca daca esti prins "vanand" cu Ac este pasibil de amenda,plata vanatului si confiscarea armei .Acuma eu zic ca no sa iti zica nimenea nimica daca dai jos o cioara in curte la tine .Chestiunea aceasta este foarte discutabila si in caz de esti prins ramane la latitudinea "organului" ce sanctiune sa iti acorde.Poti foarte bine sa incasezi o amenda sau foarte bine sa nu iti faca nimic.Orcum in spati pusti nu cred ca o sa iti zica nimenea nimica mai ales daca ai pe langa tine o tinta de hartie (zici si tu ca tragi la tinta si i sa facut rau la cioara de pe craca si a cazut Very Happy Very Happy Very Happy )Cred ca or sa se ia de tine daca te gasesc in locuri unde este multa lume (posibilitate de accidente crescut).Parerea mea Very Happy Very Happy

Ps:daca ai la dispozitie un poligon si poti trage in el nu te risca .Trage acolo si nimenea no sa aiba ce sa iti zica (chiar daca mai tragi si dupa ciori Razz )si daca o face dane si noua de veste.

ROMSDC
(http://www.romsdc.ro/)

Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Nov 20, 2006 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

emy wrote:
deci:
pentru folosire arma AC in afara poligonului:???? ce se intampla???
unii zic nimic alti.....eu zic ca nimic(nu e arma de aparare)
daca tragi la cioara : amenda 5mil......25mil sau mititica?
imi explica cineva clar si mie???

Cu legislatia actuala, daca nu distrugi nimic, nu ranesti pe nimeni, nu ameninti viata cuiva si nu pui in pericol pe nimeni, poti sa iesi cu pusca pe unde vrei tu. Au mai fost multe discutii pe forum - daca le citesti te vei lamuri destul de bine. Interpretarea data de politie cum ca nu ai voie cu pusca decat in poligon nu are nici o baza legala, deoarece prevederile de la armele letale nu se aplica si la armele neletale. Aceasta scapare nu a trecut neobservata si de anul viitor cand va intra in vigoare noua lege a armelor, va fi clar specificat in lege ca nu vom mai avea voie cu arme AC de tir decat in poligon. Probabil la urmatoarea revizuire a legii va trebui sa declaram in avans la politie cand dorim sa mergem cu arma in poligon Shocked Rolling Eyes Confused
Dupa tinte vii daca doresti sa tragi, o faci pe raspunderea proprie. Daca esti pe fond de vanatoare si este specie de interes vanatoresc, fapta se numeste braconaj si e considerata infractiune.
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

tintele vii nu ma atrag(si nici calificativul de infractor)
dar chiar sa tragem numai in poligoane...... Sad nici asta nu e incantator
cum ramane cu field target? - peisaje diferite;intalniri;concursuri?
ne distram ca politistii sau militarii la trageri.....e fain dar consider AC
drept sport de agrement

Last edited by emy on Tue Nov 21, 2006 9:19 pm; edited 1 time in total
Back to top
ave25
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

emy wrote:

si am sa ies si dupa noua lege.....daca nu omor decat bucati de hartie....poate scap doar cu o amenda (si asta daca umbla cineva prin natura dupa iubitori de AC Laughing )

daca propunerile pentru noua lege se aproba asa cum sunt ele in momentul de fata, uzul de arma neletala in afara conditiilor legale este considerat infractiune
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
emy
.22LR Member
.22LR Member

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

gata !
am sa iau o pusca cu dopuri la iarba verde Laughing Laughing
si AC-ul il trec la panoplie Crying or Very sad
mai vedem......ce e scris si pentru noi....
radem ..... glumim....mai mult plangem....dar chiar e tragic
Back to top
silvester
.308 Member
.308 Member

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 9:31 pm    Post subject: Reply with quote

emy wrote:
radem ..... glumim....mai mult plangem....dar chiar e tragic

Sau : radem, glumim, *****, platim Laughing
View user's profile Send private message Send e-mail
argusz
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Tue Nov 21, 2006 10:56 pm    Post subject: Reply with quote

Parca era vorba ca se fac petitii, discutii, reprezentanti la discutii cu "legiuitorii"....... nix?
Back to top
View user's profile Send private message
FreekOne
SysOp / Site Admin
SysOp / Site Admin

PostPosted: Wed Nov 22, 2006 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Subscriu la ce a spus Argusz, si mi-am permis sa iau initiativa.

Cititi va rog acest post si dati o mana de ajutor !
Back to top
View user's profile Send private message
slyder
.338 Member
.338 Member

PostPosted: Mon Mar 12, 2007 11:46 am    Post subject: Reply with quote

Iata ce am gasit in legea vanatorii:
Capitolul V - Raspunderi si sanctiuni
Art. 42
(1) Constituie infractiune de braconaj si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 7 ani sau cu amenda de la 5.000 lei la 25.000 lei:
a) vanatoarea fara permis si fara autorizatie de vanatoare legala;
b) vanatoarea prin folosirea ogarilor sau a metisilor de ogari;
c) emiterea de autorizatii de vanatoare prin care se depaseste cota de recolta aprobata pentru fiecare gestionar;
d) vanarea speciilor de vanat strict protejate in alte conditii decat cele legale;
e) vanatoarea in zonele de conservare speciala ale parcurilor naturale;
f) vanatoarea in rezervatiile de tip faunistic a speciilor care fac obiectul protectiei in aria naturala protejata;
g) vanatoarea in ariile de protectie speciala avifaunistica si in ariile speciale de conservare constituite in baza directivelor Uniunii Europene, precum si in celelalte arii naturale protejate de interes national, altele decat cele aflate in categoriile pe suprafetele carora nu se constituie fonduri de vanatoare, fara respectarea tuturor prevederilor referitoare la vanatoare, cuprinse in planurile de management si/sau in regulamentele acestora;
h) urmarirea vanatului ranit pe alt fond de vanatoare, fara acordul gestionarului acestuia, ori trecerea pe un asemenea fond, cu arma de vanatoare, in afara cailor de comunicatie;
i) vanatoarea pe alt fond de vanatoare decat cel pe care vanatorul este autorizat sa vaneze;
j) vanarea in afara perioadelor in care este permisa vanatoarea la specia respectiva, conform anexelor nr. 1 si 2;
k) vanatoarea prin utilizarea pe timp de noapte a autovehiculelor sau a dispozitivelor care permit ochirea si tragerea pe intuneric;
l) vanatoarea din elicopter, precum si din ambarcatiuni cu motor in miscare;
m) vanatoarea prin utilizarea substantelor chimice toxice folosite in combaterea daunatorilor vegetali si animali ai culturilor agricole si/sau silvice, ce provoaca intoxicarea sau moartea faunei de interes cinegetic;
n) vanarea ursilor la nada si/sau la barlog, fara aprobarea administratorului si a autoritatii publice centrale care raspunde de protectia mediului;
o) vanarea puilor nezburatori ai pasarilor de interes cinegetic;
p) vanatoarea cu exemplare de soimi, altfel decat prevede legea speciala;
q) vanatoarea prin utilizarea curentului electric, a explozibililor, a otravurilor, a narcoticelor, a aparaturii electronice capabile sa ucida, a laturilor, precum si a oricaror alte capcane neautorizate, a armelor, altfel decat tinute in mana, si a altor arme decat cele autorizate sau omologate, dupa caz, pentru vanatoare in Romania.
(2) Faptele prevazute la alin. (1) se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 10 ani, daca au fost savarsite:
a) de doua sau mai multe persoane impreuna;
b) de o persoana cu atributii de serviciu sau atributii publice in domeniul vanatorii, precum si de reprezentantii persoanelor juridice care au in obiectul de activitate ocrotirea vanatului sau vanatoarea;
c) in rezervatii cinegetice;
d) vanatoarea de la apusul pana la rasaritul soarelui, cu exceptia speciilor de vanat la care vanatoarea este permisa in acest interval, conform reglementarilor privind organizarea si practicarea vanatorii.

Art. 43
Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 5 ani sau cu amenda de la 5.000 lei la 15.000 lei accesul cu arma, chiar si purtata in toc, pe teritoriul rezervatiilor stiintifice, al parcurilor nationale, al siturilor patrimoniului natural universal, al zonelor umede de interes international si al zonelor de conservare speciala din cadrul parcurilor naturale, in afara cazurilor in care exista acordul scris al structurii de administrare a ariei naturale protejate.

In concluzie (parerea mea), daca te prinde cineva in padure ca tragi cu un AC, trebuie sa dovedeasca indeplinirea cel putin a unuia din articolele de mai sus. Altfel spus, daca poti dovedi ca tragi la tinte metalice sau la tinte de hartie, vanatorii nu au voie sa se lege de tine. Mai conteaza modul in care angajatii AEST interpreteaza legea.

Am postat acest articol din legea 407/2006 deoarece sant persoane care au avut (mai mult sau mai putin) probleme cu vanatorii pe diferite fonduri de vanatoare.
Post new topic   Reply to topic    Club Airguns Forum Index -> Vanatoarea cu AC All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum